Sytuacja zdrowego rodzeństwa w rodzinie z dzieckiem chorym na nowotwór
W momencie gdy dziecko zachoruje na nowotwór, rodzice muszą zmienić swój rytm dnia, dostosować się do nowej rzeczywistości. Często po usłyszeniu diagnozy są zrozpaczeni, przerażeni, zdezorientowani. Wykryta choroba u dziecka jest ciężkim przeżyciem nie tylko dla rodziców, ale i dla zdrowego rodzeństwa pozostającego w domu.Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zdrowe dzieci też nie są przygotowane na chorobę rodzeństwa i tak samo jak brat/siostra są wyrwane z raju dzieciństwa. Napotyka ich wiele nowych, może nie znanych jeszcze wyzwań i uczuć, takich jak: ból emocjonalny związany z chorobą ich brata lub siostry, strach, rozpacz rodziców, rozłąka z rodzicami i chorym rodzeństwem z powodu jego hospitalizacji. Dlatego ważne jest, aby wytłumaczyć niechorującemu dziecku zaistniałą sytuację. Dla nich to też jest coś nowego, niezrozumiałego, gdy rodzice spędzają tyle czasu w szpitalu, a gdy wracają nie mają siły, są smutni i są nieobecni myślami.

Naturalne jest, że rodzice skupiają swoją uwagę, zainteresowanie i energię na chorym dziecku, w skutek tego u jego rodzeństwa mogą pojawiać się negatywne reakcje. Dzieci zdrowe w obliczu choroby rodzeństwa często odczuwają lęk, smutek, poczucie winy, gniew oraz czują się odrzucone i zazdrosne, że rodzice tyle czasu spędzają w szpitalu z chorym bratem/siostrą. Często, dziecko będzie chciało zwrócić na siebie uwagę rodziców, lecz, aby zapobiec wzajemnej rywalizacji o uczucia, warto by rodzice zapewniali swoje zdrowe dzieci o swoich pozytywnych uczuciach, które pomimo choroby rodzeństwa się nie zmieniły.

Często rodziców są zaniepokojeni, kto zapewnieni opiekę dzieciom zdrowym, gdy oni przebywają wraz chorym dzieckiem w szpitalu. Najczęściej zwracają się o pomoc do swoich najbliższych krewnych. Jednak, należy zwrócić uwagę iż mimo, że dzieci zdrowe mają zapewnioną opiekę to i tak mogą czuć się samotne i odrzucone. Dla nich to też trudna sytuacja, gdy nagle w ich oczach są pozbawieni rodziców. Nie rozumiejąc do końca zaistniałej sytuacji, mają poczucie, że rodzice całe uczucia i myśli oddają jemu choremu bratu lub siostrze.

Choroba nowotworowa brata lub siostry może, lecz nie musi mieć negatywnego wpływu na psychikę dziecka zdrowego. Jednakże, nowa rzeczywistość, w której żyje teraz zdrowe dziecko, może doprowadzić do powstania krótkotrwałych lub długotrwałych zmian funkcjonowania psychicznego takich jak:

 • zaburzenia psychosomatyczne
 • zaburzenia lękowe
 • zaburzenia odżywania
 • drażliwość
 • depresja
 • nadpobudliwość
 • niższa samoocena, negatywny obraz siebie
 • trudność w relacjach z rówieśnikami

Liczne badania wykazują iż, posiadanie brata lub siostry z chorobą nowotworową stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego, choć wydaje się, że większość dzieci mające chore rodzeństwo dobrze radzi sobie z tą sytuacją.

Choroba siostry lub brata u zdrowego dziecka może także spowodować pozytywne zmiany w zachowaniu takie jak:

 • większa odpowiedzialność, empatia i współczucie
 • oferowanie swojej pomocy
 • dbanie o innych
 • większa świadomość różnic między ludźmi
 • większą radość z życia i zrozumienie jego kruchości


Choroba nowotworowa w rodzinie, zmienia sposób myślenia, priorytety. Podstawiona diagnoza raka jest sytuacją trudną dla całej rodziny, która musi odnaleźć się w nowej, chorobowej rzeczywistości. W przypadku choroby dziecka, warto rozmawiać i tłumaczyć zdrowemu dziecku zaistniałą sytuację, dla niego też jest to najbliższa osoba i także reaguje lękiem i niepokojem o zdrowie brat/siostry. Źródła:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz