6 powodów, by pokonać lęk przed kolonoskopią.





Polacy obawiają się kolonoskopii, choć ratuje przed zachorowaniem, a także śmiercią z powodu raka jelita grubego. Tymczasem to drugi najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy.




1. Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie jest na pewno przyjemnym badaniem – polega na wprowadzeniu rurki endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę – dotyczy zatem intymnych części ciała.
Jednak to nieprzyjemne badanie pozwala na wykrycie, a często od razu usunięcie zmian, o których nie wiemy, bo na tym etapie nie dają w ogóle o sobie znać, a które za jakiś czas mogą się stać groźne. To polipy - łagodne gruczolaki, które tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita. W większości przypadków rak jelita grubego powstaje właśnie z polipów.

2. Zrobisz kolonoskopię raz i najczęściej na 10 lat masz już spokój. To dlatego, że przemiana gruczolaka w nowotwór trwa około 10 lat.

3. Wykrycie polipów i ich usunięcie powoduje, że rak jelita się nie rozwinie – zachowamy zdrowie, a często i życie. Wykrycie raka jelita grubego w I stadium zaawansowania daje natomiast 85-100 proc. szans na całkowite wyleczenie. Im później wykrywany rak, tym gorsze rokowanie. W II stopniu zaawansowania – odsetek całkowitych wyleczeń spada do 50-80 proc.


4. Wstydzisz się, bo jest to badanie intymne? - Polacy wstydzą się rzeczy, których nie powinni się wstydzić – wyznaje aktor Andrzej Zieliński, który po skończeniu 50 lat wykonał kolonoskopię. – To badanie jest banalne, jeśli uświadomi się sobie, ile lęku i bólu można dzięki niemu uniknąć.

5. Boisz się, że będzie bolało? To sprawa bardzo indywidualna. Na ból na pewno bardziej narażone są np. osoby szczupłe. Są sposoby, by temu zaradzić:
Sprawdź, czy kwalifikujesz się do kolonoskopii w znieczuleniu.
Sprawdź, czy w którym ośrodku możesz indywidualnie dokupić znieczulenie.
Sprawdź, czy w pobliskim ośrodku używana jest aparatura, która znacząco minimalizuje ból.
Wykaz ośrodków, które wykonują profilaktyczne badania kolonoskopowe, znajdziesz na stronie: www.pbp.org.pl


6. W ostatnich latach rocznie w Polsce rozpoznaje się 18 tys. nowych zachorowań na raka jelita grubego. Przeważająca część tych chorych umiera przedwcześnie, ponieważ zbyt często jest rozpoznawany w zaawansowanych stadiach. Choroba oznacza więcej cierpienia, trudnych badań i stresu niż jedna profilaktyczna kolonoskopia.



Materiał został przygotowany przez: http://www.medonet.pl/zdrowie,6-powodow--by-pokonac-lek-przed-kolonoskopia,artykul,1723683.html 

1 komentarz:

  1. tak niestety było z moją babcią. zwlekała, zwlekała z badaniami, aż w końcu było już za późno... masakra

    OdpowiedzUsuń